اهمیت خود مراقبتی در دیابت

خودمراقبتی

دیابت نوعی اختلال متابولیکی پیشرونده و مزمن است که عمدتاً به دلیل کمبود مطلق (نوع ۱ ) یا نسبی (نوع ۲ ) هورمون انسولین اتفاق می افتد.

دیابت عموماً به دلیل ایجاد اختلالات متابولیکی ناشی از افزایش قندخون  بر روی اغلب سیستم های بدن تأثیر گذار است، خصوصاً اگر کنترل دیابت در یک دوره زمانی کمتر از حد لازم باشد.

دیابت با عوارضی مانند بیماری های قلبی عروقی ، نفروپاتی ، رتینوپاتی و نوروپاتی همراه است که می تواند منجر به مرگ و میر شود. طبق آمار سازمان بهداشت جهانی (WHO) بیش از ۳۴۶ میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به دیابت هستند.

این آمار احتمالاً تا سال ۲۰۳۰ و بدون مداخله بیش از دو برابر خواهد شد. تقریباً ۸۰٪ مرگ و میر ناشی از عوارض دیابت در کشورهای با درآمد کم و متوسط ​​رخ می دهد.

خودمراقبتی در دیابت

با عنوان فرایند تکاملی توسعه دانش یا آگاهی از طریق آموزش و یادگیری تعریف شده است. از آنجا که اکثر قریب به اتفاق مراقبت های روزمره برای افراد دیابتی توسط بیماران و یا خانواده ها انجام می شود، نیاز مهمی به اقدامات اساسی برای مدیریت دیابت وجود دارد.

داشتن سبک زندگی سالم یکی از اقداماتی است که می توان برای خودمراقبتی افراد دیابتی مورد استفاده قرار داد.

در افراد مبتلا به دیابت انجام هفت رفتار خودمراقبتی ضروری است که نتایج خوبی را به دنبال خواهد داشت، این هفت رفتار شامل؛

  1. رعایت رژیم غذایی سالم و مناسب
  2. فعالیت بدنی منظم
  3. کنترل و نظارت بر سطح قند خون
  4. مصرف داروها طبق نظر پزشک
  5. مدیریت استرس ها
  6. آموزش و یادگیری خودمراقبتی دیابت
  7. کاهش رفتارهای پرخطر و عادات اشتباه در سبک زندگی

فعالیتهای خودمراقبتی دیابت شامل رفتارهایی است که افراد مبتلا یا در معرض خطر دیابت انجام می دهند تا بتوانند خود به خود بیماری را مدیریت کنند.

ثابت شده است که انجام این هفت رفتار با کنترل مناسب قند خون ، کاهش عوارض و بهبود کیفیت زندگی ارتباط مستقیم دارد. فرد مبتلا به دیابت نیاز دارد که تغییرات زیادی در رژیم غذایی و سبک زندگی اعمال نماید و در تحقق این امر نقش حمایتی کارکنان مراقبت های بهداشتی برای حفظ سطح بالاتری از اعتماد به نفس منجر به تغییر رفتار موفقیت آمیز از اهمیت به سزایی برخوردار است.

اکثر بیماران مبتلا به دیابت با بهبود فعالیت های خودمراقبتی می توانند به میزان قابل توجهی خطر ایجاد عوارض طولانی مدت را کاهش دهند.

آموزش خود مراقبتی در دیابت

خودمراقبتی در دیابت

اگر چه ژنتیک نقش مهمی در توسعه دیابت ایفا می کند، اما مطالعات اهمیت تأثیرات محیطی را هم نشان داده اند. افراد مبتلا به دیابت با مشارکت در مراقبت های خود، تأثیر بسزایی در مدیریت و کنترل سطح قند خون خود دارند. این مشارکت تنها در صورتی می تواند موفقیت آمیز باشد که افراد مبتلا به دیابت و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی، در مورد مراقبت های موثر از دیابت مطلع باشند.

انتظار می رود کسانی که بیشترین دانش و آگاهی را دارند، درک بهتری از مدیریت و کنترل دیابت خود داشته باشند.

آموزش دیابت مهم است اما باید به فعالیت های خود مراقبتی ختم شود تا به طور کامل برای افراد مبتلا به دیابت مفید باشد.

نظارت بر کنترل قند خون

کنترل قند خون، سنگ بنای مراقبت از دیابت است که می تواند مشارکت بیماران را در دستیابی و حفظ اهداف خاص قند خون تضمین کند. مهمترین هدف نظارت بر کنترل قند خون، ارزیابی کنترل کلی سطح قند خون و شروع اقدامات مناسب و به موقع برای دستیابی به اهداف مطلوب است. نظارت بر کنترل قند خون اطلاعاتی در مورد وضعیت قند خون فعلی ارائه می دهد و امکان ارزیابی درمان و راهنمایی در خصوص رعایت رژیم غذایی سالم و مناسب، فعالیت بدنی منظم و مصرف داروها یا انسولین را برای دستیابی به قند خون مطلوب فراهم می کند.

نتیجه گیری

اکثر افراد مبتلا به دیابت با بهبود فعالیت های مراقبت از خود می توانند شانس ایجاد عوارض طولانی مدت را به میزان قابل توجهی کاهش دهند. بنابراین برای پیشگیری از عوارض و مرگ و میر ناشی از سطح قند خون بالا، افراد مبتلا به دیابت نیاز مبرم به رعایت رفتارهای خودمراقبتی اختصاصی در زمینه های مختلف دارند.

دیدگاه‌ها ۰

*
*

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
اشتراک گذاری