دیابت و غده پروستات در مردان

غده پروستات

نقش پروستات در مردان:

پروستات غده مهمی در سیستم تولید مثل مردان است. در صورت سالم بودن و در مردان جوانتر از ۵۰ سال، معمولاً این غده به اندازه یک گردو است.

پروستات جدا از نقشی که در تولید مثل دارد، در تخلیه ادرار مردان هم نقش مهمی ایفا می‌کند. منقبض شدن عضلات پروستات باعث آهسته شدن جریان ادرار می‌شود.

با افزایش سن در مردان این غده ممکن است بزرگ تر از اندازه طبیعی شود و در این زمان تخلیه ادرار را با مشکلاتی مواجه میکند. ابتلا به دیابت و افزایش اندازه غده پروستات هر دو جزو بیماری هایی هستند که افراد سالمند را نیازمند به مراقبت پزشکی و بستری در بیمارستان می کنند.

نشانه‌های بیماری پروستات:

بیماری پروستات

نشانه‌های پروستات معمولاً زودتر خودشان را نشان می‌دهند و عبارتند از: تکرر ادرار، احتباس ادرار یا عدم قابلیت دفع ادرار، کاهش قطر و فشار جریان ادرار و قطره قطره شدن انتهای ادرار. در واقع این علائم ناشی از تورم پروستات‌ است.

انواع بیماری‌های پروستات:

سه نوع بیماری، غده پروستات را مبتلا می‌کند، دو نوع آن‌ خوش‌خیم است و غالباً زندگی فرد را به مخاطره نمی‌اندازند و یک نوع آن بدخیم است.

این سه بیماری عبارتند از:

  1. پروستاتیت یا التهاب پروستات: که بیشتر به وسیله یک عفونت میکروبی ایجاد می‌شود.
  2. هایپرپلازی خوش‌خیم پروستات (BPH) یا بزرگی خوش‌خیم پروستات: که بزرگی غیرسرطانی غده پروستات و یکی از شایعترین اشکال بیماری پروستات است که تقریباً در نیمی از مردان بالای پنجاه سال دیده می‌شود.
  3. سرطان پروستات یک بیماری بالقوه شدید است، زیرا بدخیم می‌باشد.

مطالعات مختلف نشان می دهد ابتلا به دیابت و افزایش هورمون تستوسترون می تواند سبب بزرگ شدن خوش خیم غده پروستات شود. آسیب اعصاب ناشی از دیابت و بزرگی غده پروستات می تواند سبب مشکل در تخلیه ادرار بیماران شود. در این زمان افراد سالمند نیازمند درمان برای رفع مشکل خواهند بود.

سرطان و بدخیمی پروستات یکی دیگر از مشکلاتی است که مردان، مخصوصا سالمندان ممکن است با آن روبه رو شوند. افرادی که دچار سرطان پروستات و بیماری دیابت هستند حتما باید شیوه زندگی خود را تغییر بدهند.

آنها باید از یک برنامه غذایی سالم زیر نظر مشاور تغذیه پیروی کنند و فعالیت بدنی را در برنامه روزانه خود داشته باشند. انجام فعالیت بدنی روند پیشرفت سرطان پروستات را آهسته می کند و حتی میزان مرگ و میر ناشی از آن را کاهش می دهد.

روش درمان پروستات در مردان:

درمان این مشکل به نوع بیماری، عامل و شدت آن بستگی دارد. به هر حال در مراحل اولیه درمان دارویی و در مراحل بالاتر با جراحی با لیزر باید از پیشرفت بیماری جلوگیری کرد.

گاهی برای درمان از عمل جراحی استفاده می‌شود و کل غده پروستات توسط عمل جراحی برداشته می‌شود که اغلب هم فرد از علایم و نشانه‌های بیماری رهایی می‌یابد، اما این عمل می‌تواند فرد را دچار ناتوانی جنسی کند.

دیدگاه‌ها ۰

*
*

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
اشتراک گذاری