واحد روان شناسی کلینیک تخصصی دیابت پارسیان

واحد روانشناسی

معرفی واحد مشاوره و روانشناسی

یکی از نیازهای اساسی انسان برای زندگی موفقیت آمیز برخورداری از آرامش و امنیت خاطر در زمینه های تربیتی، روانی و اجتماعی است. هدف اصلی راهنمایی و مشاوره تسهیل رشد شخصی و روانی فرد، به سمت یک بلوغ اجتماعی و تعالی بخشیدن آن است.

عوامل متعددی وجود دارد که انسان‌ها را در ابعاد شخصی، خانوادگی، تحصیلی، شغلی و ارتباطات بین فردی به سوی مسائل و مشکلات عدیده ای سوق می‌دهد مشاوره پاسخگوی سه موقعیت اساسی است:

  1. پیشگیری از مشکلات و بیماریهای روانی و اجتماعی
  2. درمان و بهبود مشکلات روانشناختی
  3. بالا بردن شناخت خویشتن و باور‌استعدادها و توانمندی‌ها.

مشاور کیست؟

مشاور فردی است که پس از تحصیل در رشته های علمی مربوطه، توانایی یاری رساندن به مراجعان را پیدا کرده و شرایط خاصی داشته باشد. او زندگی و معنی آن را درک می‌کند، به اصول حرفه ای خود پایبند است و به ارزش‌های والای انسانی و اخلاقی متعهد است.

مشاوره چیست؟

مشاوره رابطه حضوری بین یک فرد متخصص با مراجع « یا مراجعان» است که طی آن مشاور با استفاده از علم، دانش ، مهارت و توانایی های خود، به مراجع کمک می کند تا درک و شناخت بهتری از مسائل و موقعیت خود بدست آورد و به مطلوبترین شکل از توانایی، استعداد و امکانات خود بهره گیرد و قادر گردد در مواجهه با پیشامدها و مشکلات زندگی به گونه ای مناسب و عاقلانه تصمیم گیری کند.

حاصل این فعالیت نه تنها کمک به فرد مراجع برای رفع مشکلات اوست، بلکه رشد و تعالی شخصی و اجتماعی وی را نیز به همراه خواهد داشت.

مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی پارسیان در راستای انجام هدف‌های مذکور، خدمات مشاوره و روانشناسی را یرای افراد مبتلا به دیابت و سایر افراد به شرح زیر ارائه می‌دهد:

  • روان درمانی و مشاوره شخصی: افرادی که در زمینه‌های عاطفی، سازگاری، خودشناسی و پاره‌ای از بیماری‌ها نظیر افسردگی، وسواس، اضطراب دچار مشکل هستند می‌توانند از این مشاوره بهره بگیرند.
  • مشاوره خانواده: افرادی که علاقمند می‌باشند به زندگی مشترک خود معنای عمیق تری ببخشند و یکنواختی زندگی را مرتفع سازند، یا دچار مشکلات خانوادگی هستند و در شرف طلاق بوده جهت رفع مشکلات و بهبود وضعیت می‌توانند از این خدمات استفاده نمایند.
  • مشاوره گروهی: ارائه خدمات بالا به شکل گروهی، ویژه افرادیست که دارای مشکلات مشترک می‌باشند و مشاور تشخیص می‌دهد‌که این نوع مشکلات در گروه، سریع‌تر قابل حل می‌باشد.

چرا مشاوره؟

مشاوره برای بهتر زیستن

مشاوره روانشناختی

زندگی بهتر، محصول برنامه ریزی درست در تمام جنبه هاست. دانش های گوناگونی مانند پزشکی، روان شناسی، تربیت، و دیگر علوم به کمک ما می آیند؛ تا زندگی بهتری را تجربه کنیم. برنامه دین هم در راستای زندگی بهتر، به خوبی قابل مشاهده است.

در دنیا نیز متخصصان گوناگون مانند رهبران دینی و کارشناسان رشته های مختلف، در صدد ارائه طرح هایی مناسب برای بهره وری از روزهای زندگی می باشند. یکی از دلایل مراجعه به مشاور، آگاهی از فنون موفقیت و راز و رمزهای پیدا و پنهان آن است.

امروزه افراد زیادی سراغ دفاتر مشاوره را می گیرند؛ تا از توانایی های خود با خبر شده، در راستای شکوفایی آن، برنامه ریزی کنند. در روان شناسی ثابت شده که هر فردی توانایی منحصر به فرد خودش را دارد که با شناسایی آن، می تواند زندگی خود و دیگران را متحول کند و ما برای شناخت چنین گنج های نهانی در وجود خودمان، نیازمند بهره مندی از دانش روان شناسی و دیگر علوم یاری دهنده در استعدادیابی و کشف زوایای گوناگون شخصیت خودمان هستیم. اگر در خودیابی نیازمند یاری هستید، زمان مراجعه به متخصص مشاوره، رسیده است.

مشاوره برای مهارت آموزی

ممکن است شما اطلاعات زیادی داشته باشید؛ اما معنایش این نیست که توانایی زیادی هم دارید. کسی که ساعت ها به مطالعه خلبانی می پردازد، نمی تواند مدعی توانمندی در خلبانی باشد و هواپیما را به دست بگیرد.

در زندگی فردی، تحصیلی، حرفه ای، خانوادگی و اجتماعی نیز شاید ما اطلاعات زیادی به دست آورده باشیم؛ ولی برای اجرایی ساختن آنها، نیازمند پیوست کردن توانایی تازه ایم؛ تا بتوانیم از دانستنی های خودمان بیشترین سود را ببریم.

یکی از دلایل مراجعه به مشاوره، مهارت افزایی در زمینه مطالعه، زندگی مسالمت آمیز با هم اتاقی، نحوه تعامل با دیگران، مدیریت زمان و مانند آن است که بخش زیادی از فعالیت های مشاوره ای را به خود اختصاص می دهد.

مشاوره برای پیشگیری

همه ما می دانیم که پیش گیری، بهتر از درمان است و علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد؛ ولی تعداد کمی از ما به سوی برنامه های پیش گیرانه می رویم؛ مثلاً ممکن است نشانه هایی از افت تحصیلی در ما آشکار شده باشد و دچار مشکلاتی شویم که اجازه حرکت به سوی اهداف را به ما نمی دهند.

با این حال، عده ای آن قدر تعلل می ورزند که با دیدن کارنامه و مشروط شدن، تازه به فکر حل مسئله می افتند؛ در حالی که قانون پیش گیری به ما می گوید: با بروز اولین نشانه ها، از پیشرفت آن جلوگیری کن و با گام هایی استوار و مطمئن، به سرزمین آینده قدم بگذار و حتی برای مبتلا نشدن به برخی از مشکلات، لازم است سطح اطلاعات خود را افزایش داده، بررسی روان شناختی مناسبی از خود داشته باشیم؛ تا زمینه دردسرهای بعدی به وجود نیاید.

مشاوره برای درمان

درمان، واژه ای است که وقتی درباره مشکلات روحی و عصبی به کار گفته می شود، خیلی همگون و جالب به نظر نمی‌رسد و مقاومت روانی ما را با ترس از برچسب روانی شدن، به همراه دارد.

به همین دلیل، اقدام به درمان به کمک یک متخصص، به تاخیر می‌افتد و عوارض ناشی از آن، خود را نمایان می‌کند. بیمارهای شایع روان شناختی، مانند افسردگی، اضطراب، وسواس و مانند آن، دارای نشانه های روشنی هستند که وقتی شدت می‌یابند و زمانی طولانی هم فرد به آنها دچار باشد، مراجعه به درمان گر، ضرورت جدی‌تری می‌یابد.

فردی که در حال ابتلا به افسردگی است، منفی باف می شود؛ امیدش را از دست می دهد، تمایلی به ارتباط با منابع عاطفی خود را ندارد و در نظام تغذیه و خواب او اختلالاتی بروز می کند.

افسردگی

چنین فردی، رغبت ها و تمایل به لذت بردن از زندگی را از دست می دهد؛ فعالیت های سودمندش، کاهش می یابند و به سمت پوچی حرکت می کند و به شدت احساس تنهایی و رها شدگی می کند. اگر این علائم در یک نفر بروز کند، حتماً باید با مراجعه به مشاور، وضعیت خود را با بررسی های علمی، مشخص سازد.

ممکن است سطح افسردگی اکنون در مرحله ای باشد که با چند روش ساده و تغییرات جزئی، قابل حل باشد؛ ولی اگر به آن بی توجهی شود، نیاز به دارودرمانی دارد. از این رو، از ترس این که نکند دیگران مرا فردی بیمار تصور کنند، خود را از نعمت سلامت روحی محروم نکنید.

در جایی می خواندم که فردی از ترس حرف دیگران که او را عینکی صدا بزنند، از عینک استفاده نمی کرد؛ تا این که روزی به دلیل ضعف بینایی، چاله زیر پایش را ندید و پایش شکست و از آن به بعد، دوستانش او را چلاغ صدا می کردند.

حکایت ما در تمام وقت هایی که نیازمند درمانیم، ولی سرسختی نشان می دهیم، حکایت این فرد است که می توانست با تدبیری عاقلانه، از بروز یک مشکل جدی، جلوگیری نماید و از این کار، خودداری کرد.

راه ارتباطی با واحد روانشناسی کلینیک تخصصی دیابت پارسیان:

۰۵۱۳۸۵۸۴۰۴۰ داخلی ۱۰۸

تلگرام : parsianpsychologycounseling@

دیدگاه‌ها ۰

*
*

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
اشتراک گذاری