پرتال کلینیک تخصصی دیابت پارسیان
سبد خرید خالی است.

درباره ما

مرکز تخصصی دیابت پارسیان مشهد، در سال ۱۳۸۳ به عنوان اولین کلینیک تخصصی در بخش خصوصی در سطح کشور و با هدف ارتقاء سطح خدمات در مقوله سلامت افتتاح شد.  علت انتخاب عنوان دیابت برای اولین کلینیک تخصصی بخش خصوصی کشور، نگرانی از وضعیت کنترل این بیماری در کشورهایی نظیر کشور ما و پیش بینی های نگران کننده برای آینده بود. لذا، موسسین این مرکز با مطالعه همه جانبه در رابطه با فعالیت های مراکز مطرح جهانی در خصوص کنترل و مبارزه با بیماری دیابت و الگو برداری از موفق ترین و بنام ترین آنها اقدام به تاسیس مرکز جامع دیابت پارسیان نمودند و در حال حاضر با اجرای تمامی فرآیندها و دستورالعمل های معتبرترین مراکز علمی دنیا، اقدام به کنترل مددجویان دیابتی می نماید. در همین راستا و از آنجا که کنترل بیماری دیابت تنها با انجام یک فعالیت گروهی تعریف شده محقق خواهد شد، این مرکز با جذب و آموزش پرسنل متخصص و علاقه مند اقدام به تشکیل گروه های استاندارد مراقبت از بیماران دیابتی نموده است که در بخش های مختلف مرکز در حال خدمت به مراجعین محترم می باشند.

به منظور آشنایی بیشتر به اختصار به معرفی بخش های دایر در کلینیک می پردازیم:

* پزشکان دیابت    * واحد پرستاری     * واحد آموزش و تحقیقات    * واحد زخم     * واحد پذیرش و پیگیری      * واحد IT      * واحد زخم     * واحد تغذیه       * بخش های تخصصی و مشاوره ای ( چشم – قلب )       * کلینیک پمپ انسولین

1-پزشکان دیابت
بر اساس دستورالعمل انجمن دیابت آمریکا و انجمن فوق تخصص غدد آمریکا و دیگر مراجع علمی معتبر جهانی، مراحل مختلف کنترل و مراقبت از بیماران دیابتی باید توسط پزشکان عمومی دوره دیده در زمینه دیابت ( پزشکان دیابت) انجام گیرد. در این مرکز، پزشکانی که در دوره های مختلف داخل و خارج از کشور آموزش های مرتبط با دیابت را گذرانده اند، مشغول به خدمت    می باشند. این پزشکان در حین خدمت خویش با هدف آشنایی با آخرین دستاوردها و تبادل اطلاعات و انتقال تجربیات در دوره های آموزشی مختلف شرکت می نمایند.

۲-واحد پرستاری
در این بخش از کلینیک پرستاران آموزش دیده در ابتدای هر مراجعه، مددجو را ویزیت نموده و اقدامات ضروری ذیل را جهت وی انجام می دهند.
الف – اندازه گیری قد و وزن مددجو و محاسبه شاخص توده بدنی ( BMI )
ب – اندازه گیری فشارخون مددجویان در هر دو دست راست و چپ
ج – اندازه گیری قندخون مددجویان توسط گلوکومتر
د – معاینه هر دو پای مددجویان
ه – ثبت نتایج کلیه اقدامات انجام شده و نیز آزمایشات همراه بیمار در کامپیوتر جهت استفاده ی پزشک معالج

۳- واحد آموزش و تحقیقات
از آنجا که آموزش یکی از چهار رکن اصلی کنترل مناسب دیابت می باشد، واحد آموزش این مرکز در زمینه ی برگزاری همایش ها و اردوهای آموزشی، همچنین کلاس های انفرادی و استفاده از روش های مختلف در زمینه آموزش و اطلاع رسانی به مددجویان کلینیک، فعالیت می کند.

۴- واحد زخم
دیابت شایع ترین علت قطع پا بعد از تصادفات در دنیا می باشد. درمان مناسب و به ویژه به موقع زخم های ایجاد شده در اندام های بیماران دیابتی می تواند مانع قطع عضو شود. در بهبود زخم بیماران دیابتی، کنترل قندخون مهمترین اصل است. واحد زخم کلینیک با استفاده از جدیدترین روشها و وسایل پانسمان زخم و با برقراری ارتباط با سایر قسمت های کلینیک جهت کنترل قند بیماران کارنامه موفقی در پیشگیری از قطع عضو در اغلب مراجعین داشته است.

5-واحد پذیرش و پیگیری
واحد پذیرش کلینیک وظایف زیر را بر عهده دارد که می توان در مواردی آنها را منحصر به فرد دانست.
الف – پذیرش مراجعین در بدو ورود و تشکیل پرونده کامپیوتری در هر مراجعه بیمار
ب – تعیین وقت ویزیت بعدی قبل از خروج مددجو از مرکز ( به دستور پزشک )
ج- انجام پیگیری جهت ویزیت بعدی به دو روش : ۱- اعلام تاریخ از طریق پیام کوتاه چهار روز قبل از ویزیت ۲- اعلام تاریخ و محدوده ی ساعت ویزیت دو روز قبل از ویزیت
ه- پیگیری و تعیین وقت جهت بیمارانی که به هر دلیل در تاریخ تعیین شده موفق به مراجعه نشده اند.

۶- واحد IT
در مرکز تخصصی دیابت پارسیان تمامی اطلاعات تمام مددجویان در همه ی مراحل ذکر شده بصورت دقیق و دیجیتالی ثبت می شود. به همین منظور، این مرکز مجهز به نرم افزار استاندارد دیابت کشوری و شبکه مجهز اینترانت می باشد. مطالعات انجام شده در کشورهای پیشرفته، بر موثر بودن ثبت اطلاعات دیجیتال در بهبود روند سلامت همه بیماران دلالت دارد. این مرکز افتخار دارد جزو پیشگامان این روند در کشور می باشد.

۷- واحد تغذیه
با توجه به اهمیت نقش رژیم غذایی در کنترل بیماری دیابت، واحد تغذیه ی این مرکز جزو اصلی ترین واحدهای خدمت رسانی به بیماران می باشد. در شرایط معمولی تمامی بیماران تازه وارد در ابتدای درمان و تمامی اعضا، هر دو سال یکبار باید توسط متخصص تغذیه ویزیت شوند. همچنین بیماران مبتلا به چاقی یا دارای اضافه وزن، جهت کاهش وزن تحت نظر پزشک خود به مشاور تغذیه ارجاع داده می شوند.

۸ کلینیک پمپ انسولین
در این مرکز در سال ۱۳۸۵ واحدی تحت عنوان ( کلینیک تخصصی پمپ انسولین ) تاسیس شد. این واحد متشکل از پرسنل دوره دیده و مجرب در خصوص تجویز، آموزش، نصب و کنترل پمپ های انسولین یکی از بزرگترین کلینیک های پمپ انسولین کشور از نظر تعداد بیماران تحت درمان با پمپ می باشد. پمپ های انسولین با تکنولوژی بسیار دقیق خود توانسته اند نزدیک ترین شرایط به فیزیولوژی طبیعی بدن را در بین سایر روش های درمان با انسولین ایجاد کنند. لذا در حال حاضر، با در نظر گرفتن شرایط مختلف، روش درمان با پمپ در مجموع بهترین روش کنترل قند به حساب می آید.

۹- واحدهای تخصصی
مددجویان این مرکز بر اساس دستورالعمل های علمی موجود و طبق صلاحدید پزشک در موارد لازم جهت معاینات اولیه به بخش های تخصصی چشم و قلب واقع در مرکز دیابت پارسیان ارجاع می شوند – در این مراجعات، ارتباط میان پزشک معالج و مشاورین تخصصی از اهمیت ویژه ای برخوردار است که این ارتباط از طریق سیستم نرم افزاری موجود در مرکز دیابت برقرار می گردد.