دیابت و دخانیات

مقدمه
اگر شما دخانیات مصرف می کنید و دیابت در شما تشخیص داده شده است، ترک مصرف دخانیات یکی از مثبت ترین چیزهایی است که شما می توانید برای بهبود سلامت خود و کاهش خطر عوارض بلندمدت مرتبط با دیابت انجام دهید. مصرف دخانیات با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع دو همراه است.
هرفردی که سیگار، پیپ یا تنباکو مصرف می نماید سلامت خود را به خطر می اندازد. این خطر برای افراد مبتلا به دیابت بیشتر است. اگر شما مبتلا به دیابت هستید، شانس پیشرفت بیماری های قلبی عروقی ، مانند حمله قلبی، سکته مغزی یا مشکلات عروقی در پاها افزایش می یابد.
ترکیب این مشکلات با مصرف دخانیات ( که می تواند خطر عوارض را دو برابر کند) و شانس ابتلا به این بیماری ها در شما دو برابر می شود. مصرف دخانیات را ترک نمایید.
ترک مصرف دخانیات می تواند سخت باشد، اما شما مجبور نیستید بار ترک مصرف دخانیات را به تنهایی به دوش بکشید. مطالعات نشان می دهد احتمال ترک سیگار در صورت وجود حمایت در فرد بیشتر است.

۱۰ روشی که به شما در ترک مصرف دخانیات کمک می کند شامل:

اگر شما می خواهید مصرف دخانیات را ترک نمایید، می توانید تغییرات کوچکی در شیوه زندگی خود اتخاذ نمایید.

۱٫مثبت فکر کنید.

شما ممکن است قبل از ترک مصرف دخانیات خسته شوید و آن را مدیریت نکید، اما اجازه ندهید این احساس بر شما غلبه نماید. به مواردی که تجربه تان به شما آموخته است نگاهی بیاندازید و در مورد چگونگی انجام این کارها در زمان حال فکر کنید.

۲٫ برای ترک مصرف دخانیات برنامه ریزی نمایید.

برای ترک مصرف دخانیات زمان تعیین کنید. داشتن یک قانون و قاعده برای انجام هر کاری قطعا به بهتر انجام دادن آن کمک می کند. هر زمان که احساس کردید در معرض سختی قرار گرفته اید، به خودتان بگویید: ” من حتی یک نخ سیگار هم نمی کشم.” از قبل برای شرایطی که ممکن است برای شما نکشیدن سیگار مشکل باشد به عنوان مثال یک مهمانی برنامه ریزی کنید.

۳٫ رژیم غذایی خود را بررسی کنید.

آیا به کشیدن سیگار بعد از شام علاقه دارید؟ یک مطالعه در ایالات متحده آمریکا نشان داد که برخی از غذاها مانند گوشت، کشیدن سیگار را رضایت بخش تر می کند. سایر مواد غذایی مانند پنیر، میوه و سبزیجات کشیدن سیگار را ناخوشایند می کنند. بنابراین برای مثال بهتر است به جای خوردن پیتزای گوشت از پیتزای سبزیجات استفاده کرد.

۴٫ نوشیدنی خود را عوض کنید.

مطالعه ای مشابه آنچه در بالا گفته شد نگاهی اجمالی بر نوشیدنی های مصرفی داشت. نوشابه ها، چای و قهوه حس خوبی از کشیدن سیگار برای فرد به دنبال دارند. بنابراین زمانی که بیرون هستید از آب یا آب میوه استفاده کنید.

۵٫ برای ترک مصرف دخانیات از اطرافیان کمک بگیرید.

اگر یکی از دوستان یا اعضای خانواده شما تصمیم به ترک سیگار دارند به آنها پیشنهاد بدهید که با هم این کار را انجام دهید. به این نکته توجه داشته باشید که شما با کمک گرفتن از افراد کارشناس در این زمینه ۴ برابر احتمال بیشتری داردک ه مصرف دخانیات را کنار بگذارید.

۶٫ تحرک داشته باشید.

مطالعات علمی نشان می دهد که حتی ۵ دقیقه تحرک به مغز برای تولید مواد شیمیایی کمک می نماید.

۷٫ دوستان غیر سیگاری داشته باشید.

زمانی که در یک مهمانی هستید،دوستانی انتخاب کنید که سیگار نمی کشند.

۸٫ دست و دهان خود را مشغول نگه دارید.

در ذهن خود نگه دارید که چرا شما تصمیم به ترک سیگار گرفته اید. از دلایل ترک مصرف دخانیاتی که برای خود دارید یک لیست تهیه نمایید و زمانی که نیاز به حمایت دارید آنها را مطالعه کنید.

 

۱۰ اثر سودمند ترک مصرف دخانیات

۱- تنفس راحت تر و سرفه کمتر
۲- افزایش سطح انرژی بدن
۳- کاهش استرس
۴- افزایش توانایی باروری و فعالیت جنسی بهتر
۵- از بین رفتن بوی بد دهان
۶- عملکرد بهتر کبدی

منبع
دیدگاه‌ها ۰

*
*

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
اشتراک گذاری