واحد آموزش کلینیک تخصصی دیابت پارسیان

آموزش کنترل دیابت

نقش آموزش در کنترل دیابت:

بهتر است بدانید که دیابت بیماری است که باعث افزایش سطح قند خون فرد می شود. در این بیماری قند نمی تواند در سلولهای بدن به انرژی تبدیل گردد.

لذا افزایش سطح قند در جریان خون بعد از مدتی می تواند باعث به وجود آمدن عوارض دیابت در همه اندام های بدن به ویژه چشم ها، کلیه ها، پاها و قلب شود.

معمولا قبل از اینکه افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ شوند، ابتدا در مرحله پره دیابت یا پیش دیابت قرار می گیرند. در این مرحله قند خون بالاتر از میزان طبیعی می باشد اما قند خون به اندازه ای نیست که به آن دیابت گفته شود.

پیش دیابت معمولا علامت خاصی ندارد و در صورت تشخیص و کنترل دیر هنگام ممکن است به دیابت تبدیل شود و عوارض آن را ایجاد کند.

بنابراین کنترل دیابت و پیش دیابت از اهمیت بالایی برخوردار است.

خودمراقبتی فرآیندی فعال و عملی است که توسط بیمار هدایت می‌شود و برای پیشگیری از بروز عوارض کوتاه مدت و بلند مدت ضروری است.
بررسی‌های انجام شده بیانگر آن است که رعایت فعالیت‌های خودمراقبتی علاوه بر بهبود کیفیت زندگی فرد و خانواده نقش بسیار مهمی در کاهش هزینه‌های درمانی دارد.
حدود ۱۴ درصد از هزینه‌های درمان در ایالت متحده صرف بیماری دیابت می‌شود که حداقل یک چهارم این هزینه ها مرتبط با عوارض بیماری مانند سکته قلبی، سکته مغزی و مرحله نهایی بیماری کلیوی می‌باشد.
طبق بررسی های موجود، مهم ترین عامل زمینه ساز مرگ و میر بیماران دیابتی عدم آموزش و انجام خودمراقبتی می‌باشد. آموزش در دیابت یک مساله بنیادی و مهم در دستیابی به کیفیت زندگی مطلوب است.

نقش خودمراقبتی در کنترل دیابت:

خودمراقبتی در دیابت

خودمراقبتی در دیابت به عنوان فرایند تکاملی توسعه دانش یا آگاهی از طریق آموزش و یادگیری تعریف شده است. از آنجا که اکثر قریب به اتفاق مراقبتهای روزمره برای افراد دیابتی توسط بیماران و یا خانواده ها انجام می شود، نیاز مهمی به اقدامات اساسی برای مدیریت دیابت وجود دارد. در افراد دیابتی هفت رفتار خودمراقبتی ضروری است که نتایج خوبی را پیش بینی می کنند، این هفت رفتار شامل؛

 1. رعایت رژیم غذایی سالم و تغذیه مناسب
 2. فعالیت بدنی منظم
 3. کنترل و نظارت بر سطح قند خون
 4. مصرف داروها طبق نظر پزشک خود
 5. مدیریت استرس ها
 6. آموزش و یادگیری خودمراقبتی دیابت
 7. کاهش رفتارهای پرخطر و عادات اشتباه در سبک زندگی

فعالیتهای خودمراقبتی دیابت رفتاری است که افراد مبتلا یا در معرض خطر دیابت انجام می دهند تا بتوانند خود به خود بیماری را مدیریت کنند. مشخص شده است که همه این هفت رفتار با کنترل قند خون خوب ، کاهش عوارض و بهبود کیفیت زندگی ارتباط مثبت دارند.

اکثر بیماران مبتلا به دیابت با بهبود فعالیت های خودمراقبتی می توانند به طور قابل توجهی شانس ایجاد عوارض طولانی مدت را کاهش دهند.

معرفی واحد آموزش کلینیک تخصصی دیابت پارسیان :

این مرکز با جذب و آموزش پرسنل متخصص و علاقه مند اقدام به تشکیل واحد آموزش دیابت نموده است.

در کلینیک تخصصی دیابت پارسیان برای تمامی مراجعین محترم با توجه به سطح تحصیلات و میزان آگاهی افراد درباره موضوعات متفاوت مدیریت و کنترل دیابت کلاس های آموزشی مختلف برگزار می شود.

معرفی کلاس های آموزشی :

در واحد آموزش کلینیک پارسیان براساس سطح تحصیلات و میزان آگاهی افراد مبتلا به دیابت مجموعا ۲۰ کلاس آموزشی برگزار می شود، از این تعداد ۱۵ کلاس آموزشی مرتبط با آموزش دیابت و ۵ کلاس آموزشی مرتبط با مسائل روانشناسی می باشد. این کلاس ها با موضوعات ذیل برگزار می شود:

 1. مفاهیم دیابت
 2. دیابت و افت قند خون
 3. دیابت و تغذیه
 4. ریلکسیشن ۱
 5. ریلکسیشن ۲
 6. مراقبت از پاها
 7. دیابت و افسردگی
 8. مراقبت از قلب
 9. آشنایی با گلوکومتر
 10. کنترل خشم
 11. دیابت و فعالیت بدنی
 12. مهارت های تغییر رفتار
 13. دیابت و چاقی
 14. دیابت و بیماری ها
 15. دیابت و سلامت زنان
 16. دیابت و سفر
 17. مراقبت از چشم
 18. مراقبت از کلیه
 19. دیابت و بهداشت دهان و دندان
 20. درمان های جعلی دیابت

معرفی محصولات کلینیک:

با توجه به اهمیت بحث خودمراقبتی و آموزش در افراد مبتلا به دیابت، کلینیک تخصصی دیابت پارسیان اقدام به تهیه محصولات ذیل برای افراد مبتلا به دیابت و پیش دیابت نموده است:

۱٫ کارت شناسایی دیابت

کارت شناسایی دیابت

کارت شناسایی دیابت یکی از ملزوماتی است که افراد مبتلا به دیابت همواره آن را باید همراه خود داشته باشند که در مواقع لزوم نشان می دهد، مبتلا به دیابت هستند و نیازمند رسیدگی های ویژه تری می باشند. این کارت حاوی:

 • اطلاعات شخصی
 • اطلاعات مربوط به دیابت
 • شماره تماس ضروری (جهت تماس و اطلاع به نزدیکان در شرایط اورژانسی)
 • سابقه بیماری دیگر می باشد

و بصورت ۲ زبانه (فارسی و انگلیسی) طراحی شده است.

۲٫ پلاک دیابت

پلاک دیابتی

پلاک یا گردنبند دیابتی هم یکی از آن ملزوماتی است که افراد مبتلا به دیابت باید آن را همراه خود داشته باشند تا در مواقعی ضروری مانند: حضور اورژانس یا انتقال به بیمارستان، کادر درمان از ابتلا به دیابت فرد آگاه شوند و درمان را براساس سطح قند خون انجام دهند.

۳٫ دفترچه ثبت قند خون و آزمایشات دوره ای

دفترچه قند

۴٫ مجله دیابت- نشاط- زندگی

مجله دیابت

مجله “دیابت- نشاط- زندگی” توسط انجمن دیابت آمریکا منتشر شده و توسط ریاست محترم کلینیک تخصصی دیابت پارسیان، جناب آقای دکتر علی اکبر رئوف ترجمه و تالیف شده است. این مجله شامل ۷ فصل با عناوین ذیل می باشد:

 1. مفاهیم دیابت
 2. کنترل قند خون
 3. برنامه ریزی غذایی
 4. فعالیت فیزیکی و کنترل قند خون
 5. داروها و کنترل قند خون
 6. کنترل سلامت عمومی
 7. ابزارهای کنترل دیابت

۵٫ مجله صدای دیابت

صدای دیابت

تمامی محصولات فوق را می توانید از واحد پذیرش کلینیک دیابت پارسیان تهیه بفرمایید.

راه های ارتباطی با واحد آموزش:

۰۵۱-۳۸۵۸۴۰۴۰ داخلی ۱۱۳

کانال تلگرام : t.me/diabetesparsian

پیج اینستاگرام: https://www.instagram.com/parsiandiabetes_com/

دیدگاه‌ها ۰

*
*

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
اشتراک گذاری