پرتال کلینیک تخصصی دیابت پارسیان
سبد خرید خالی است.

فعالیت بدنی

فعالیت بدنی منظم تاثیر مثبت بر کنترل دیابت دارد. یکی از مهم ترین فواید ورزش افزایش حساسیت سلول ها نسبت به انسولین می باشد .این بدین معناست بدن فرد دیابتی با وجود انجام فعالیت بدنی نیاز به انسولین کمتری نسبت به قبل برای همان مقدار کربوهیدرات مصرفی دارد. این اثر چند روز بعد از انجام دادن فعالیت بدنی مداوم قابل مشاهده است.
برای افرادی که مبتلا به دیابت نوع یک می باشند نکته مهم برقراری تعادل بین میزان انسولین مصرفی، مقدار وعده غذایی و میزان فعالیت بدنی است.

واکنش قندخون نسبت به ورزش به عوامل زیر بستگی دارد :

۱-میزان قند خون قبل از ورزش

۲- شدت فعالیت بدنی

۳- مقدار زمان فعالیت بدنی

۴- تغییر میزان انسولین تزریقی

فعالیت بدنی و افت قندخون در دیابت نوع یک :
در افرادی که مبتلا به دیابت نوع یک نمی باشند بدنشان میزان انسولین تولید شده توسط  لوزالمعده را در هنگام فعالیت بدنی کاهش می دهد . اما اگر فرد مبتلا به دیابت نوع یک باشد، در این شرایط بدن قادر به تولید انسولین نیست و همان مقدار انسولین تزریق شده به بدن می تواند به جذب قند کمک نماید. در برخی از موارد ممکن است میزان انسولین بیش از حد باعث افت قندخون در فرد گردد .

گاهی اوقات در هنگانم فعالیت بدنی فرد دچار افت قند خون می شود بنابراین کنترل قند و انجام اقدامات لازم در این زمان حیاتی است.
برای درک  تاثیر انواع مختلف فعالیت بدنی بر قندخون می توانید قبل از ورزش ، حین و بعد از ورزش قند خون خود را کنترل نمایید.
گاهی اوقات بسته به نوع فعالیت بدنی لازم است قبل از ورزش  میزان  انسولین  مصرفی را  با مشورت پزشک کمتر کنید یا مقدار مصرف کربوهیدرات خود را افزایش دهید تا اطمینان حاصل نمایید مقدار قند خون شما در محدوده طبیعی می باشد. بعضی از انواع فعالیت بدنی ممکن است باعث افت قندخون شود در حالیکه بعضی دیگر این تاثیر را ندارند.

اگر قبل از انجام فعالیت بدنی قند خون شما پایین بود می توانید یک میان وعده مصرف نمایید . همیشه میان وعده، آب و نوشیدنی شیرین همراه خود داشته باشید تا در صورت بروز افت قندخون با نوشیدن مایع شیرین قند خون به سرعت بالا رود . به یاد داشته باشید افت قندخون یک شرایط اورژانس نیازمند به درمان سریع می باشد.

اگر قبل از انجام فعالیت بدنی قندخون شما کمتر از عدد ۱۰۰ بود حتما یک میان وعده به میزان ۱۵ گرم مصرف نمایید.مصرف میان وعده در این زمان باعث بالا رفتن قند خون و کاهش خطر ابتلا به افت قندخون حین انجام فعالیت بدنی می شود .

اگر از پمپ انسولین استفاده می کنید با کاهش انسولین پایه خود ممکن است دیگر نیازی به مصرف میان وعده اضافی نداشته باشید .
اگر مشکل افت قند خون در هنگام ورزش به طور متناوب تکرار شد، حتما با پزشک خود مشورت نمایید .
فعالیت بدنی و افزایش قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع یک:
قند خون تحت تاثیر هورمون های متعددی است. هنگامی که فرد در مسابقات ورزشی مانند فوتبال شرکت می کند ممکن است دچار حالات عصبی و استرس گردد. استرس به نوبه خود منجر به افزایش قند خون می گردد.
قندخون می تواند در هنگام یا بعد از فعالیت بدنی افزایش یابد به خصوص هنگام انجام دادن فعالیت بدنی با شدت زیاد که می تواند به نوبه خود میزان هورمون استرس زا را هم در بدن فرد افزایش دهد.
اگر قبل از انجام فعالیت بدنی قند خون شما بالا است تست کتون خون را انجام دهید. اگر نتیجه تست مثبت بود از انجام فعالیت بدنی شدید اجتناب نمایید.

انواع فعالیت بدنی :
انواع مختلف فعالیت بدنی می تواند تاثیرات مختلفی برروی قند خون شما داشته باشد. در ادامه به دو نوع ورزش مختلف که بر میزان قند خون تاثیر می گذارد اشاره می نماییم:

۱-ورزش های بی هوازی با شدت زیاد در مدت کم

۲- ورزش های هوازی با شدت کم به مدت طولانی

همیشه دانستن مقدار قند خون قبل از ورزش مهم است اگر به سرعت بعد از وعده غذایی ورزش کنید و هنوز مقداری انسولین در خون شما وجود داشته باشد ممکن است دچار افت قند خون شوید که برای درمان آن باید مقداری کربوهیدرات مصرف نمایید  .
بنابرین ورزش می تواند در زمان های مختلف تاثیر متفاوتی بر قند خون فرد داشته باشد و توصیه می شود قبل از انجام ورزش حتما قندخون خود را کنترل نمایید.
تحقیقات نشان داده است تاثیر ورزش در افراد مختلف متفاوت است و بدن افراد مختلف واکنش های متفاوتی را نشان میدهد .

فعالیت بدنی و جدول راهنما  :
در ادامه جدولی تهیه شده که  شما می توانید از آن به عنوان راهنما قبل و هنگام ورزش استفاده نمایید .

پیشنهاد مقدارقند خون
۱۰تا۲۰ گرم گلوکز مصرف نموده و تا افزایش قند خون منتظر بمانید کمتر از۹۰
قبل از انجام فعالیت بدنی ۱۰گرم ماده قندی مصرف نمایید. ۹۰تا۱۴۴
فعالیت بدنی با شدت کم را آغاز نمایید. ۱۴۴تا۲۷۰
کتون را در خون کنترل نمایید /اگر ادرارحاوی کتون نبود فعالیت بدنی را با شدت کم آغاز نمایید / اگر کتون موجود بود حتما با پزشک خود مشورت نمایید. بیشتر ا۰

 

تحقیقات نشان داده است در هنگام ورزش اگر قند خون شما  بین ۹۰ تا ۱۴۴باشد تاثیر فعالیت بدنی بیشتر خواهد بود اگر قند خون شما از این میزان بیشتر باشد می تواند منجر به مشکلاتی مانند خستگی و کاهش توانایی شود.

ورزش در محدوده اعداد قندی که در جدول فوق مشخص شده به شما کمک می کند تا کالری بیشتری بسوزانید .
همچنین اگر با قند خون بالا ورزش می کنید آب بیشتری بنوشید.

وعده غذایی و فعالیت بدنی :

۱تا ۳ ساعت قبل از انجام فعالیت بدنی وعده غذایی خود را میل کنید.

مقدار انسولین و ورزش :

قبل از تغییر میزان انسولین حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

میزان مصرفی انسولین به زمان، مدت و شدت فعالیت بدنی بستگی دارد.

منابع:

www.diabetes.org.uk/guide-to-diabetes

http://www.diabetes.org/food-and-fitness

دیدگاه‌های نوشته

*
*