گروه چربی ها

آیا بدن ما به چربی نیاز دارد؟
پاسخ مثبت است. چربی ها برای فراهم نمودن انرژی بدن و رشد سلول های حمایت کننده مورد نیاز هستند. چربی ها همچنین از ارگان های بدن حمایت نموده و در تنظیم حرارت بدن نقش دارند. چربی ها به جذب برخی مواد غذایی کمک نموده و هورمونهای مهمی را نیز تولید می کنند. بدن شما قطعا به چربی ها نیاز دارد.
انواع مختلف چربی کدامند؟
چهار گروه از چربی ها در مواد غذایی که ما مصرف می کنیم وجود دارد: چربی های اشباع – چربی های ترانس – چربی های تک ظرفیتی غیر اشباع- چربی های چند ظرفیتی غیر اشباع. این چهار گروه چربی ساختمان شیمیایی متفاوت و عملکرد متفاوتی دارند. چربی های بد، چربی های اشباع و چربی های ترانس، در دمای اتاق به شکل جامد بوده در حالی که چربی های تک ظرفیتی غیر اشباع و چربی های چند ظرفیتی غیر اشباع به شکل مایع می باشند.
چربی ها اثرات مختلفی بر کلسترول بدن دارند. چربی های بد، چربی های اشباع و چربی های ترانس میزان کلسترول بد ( LDL ) را در خون بالا می برند. چربی های غیر اشباع تک ظرفیتی و چند ظرفیتی میزان این کلسترول را در خون کاهش داده و زمانی که در بخشی از الگوی تغذیه سالم مصرف شوند، مفید خواهند بود.

آیا-همه-چربی-ها-به-یک-میزان-کالری-دارند؟

آیا همه چربی ها به یک میزان کالری دارند؟

بدون توجه به نوع چربی، در هر گرم چربی ۹ کالری وجود دارد.
مصرف میزان بالای کالری – بدون در نظر گرفتن منبع آن – اضافه وزن را به دنبال دارد. مصرف میزان بالای چربی های اشباع شده و چربی ترانس عاملی برای بیماری قلبی و سکته مغزی می باشد. کارشناسان سلامت معمولا پیشنهاد می کنند، از چربی های غیر اشباع تک ظرفیتی و چند ظرفیتی به جای چربی های اشباع و ترانس استفاده شود.
آیا مواد غذایی که دارای برچسب ” بدون چربی ترانس” هستند مواد غذایی سالمی به شمار می روند؟
لزوما خیر. مواد غذایی با برچسب “ چربی ترانس صفر” یا ” بدون چربی ترانس ” ممکن است محتوی میزان بالایی چربی اشباع شده باشند که کلسترول بد خون را بالا می برند. این امکان وجود دارد که مواد غذایی با ” چربی ترانس صفر ” محتوی مواد سالم غذایی نباشد. به عنوان مثال، محصولات پخته شده حاوی قند افزودنی و مواد مغذی کمی هستند.
آیا چربی می تواند بخشی از یک رژیم غذایی سالم باشد؟
خوردن مواد غذایی همراه با چربی قطعا بخشی از یک رژیم غذایی سالم می باشد. فقط به خاطر داشته باشید مواد غذایی را انتخاب نمایید که حاوی چربی های خوب ( تک ظرفیتی و چند ظرفیتی غیر اشباع ) بوده و تعادلی بین میزان کالری دریافتی روزانه و کالری مصرف شده توسط بدن وجود داشته باشد. هدف از داشتن الگوی تغذیه این است که بر مصرف سبزیجات، میوه ها و غلات، محصولات لبنی کم چرب، گوشت ماهی و آجیل تاکید شده و مصرف سدیم، شیرینی ، نوشیدنی های شیرین و گوشت قرمز محدود شود. در نهایت میزان مصرف چربی های اشباع و چربی های ترانس کاهش یابد.
منبع:www.AHA.com

دیدگاه‌ها ۰

*
*

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
اشتراک گذاری