پرتال کلینیک تخصصی دیابت پارسیان
سبد خرید خالی است.

عوامل خطر دیابت نوع دو

علل بالا رفتن قندخون شامل :

فاکتورهای زیر شانس ابتلا به دیابت نوع دو را افزایش می دهند:
* عادات غذایی ناسالم . ۹۰ درصد افرادی که به دیابت نوع دو مبتلا می شوند، اضافه وزن دارند. لذا غذا خوردن ناسالم در افزایش وزن نقش دارد. مصرف بیش از حد قندهای ساده و چربی همگی در ابتلا به دیابت نوع دو نقش دارند.
* زندگی کم تحرک. اگر در زندگی روزمره فعالیت بدنی شما کم باشد، افزایش وزن و چاقی را در پی خواهد داشت. غیر فعال بودن و افزایش وزن، شانس ابتلا به دیابت را افزایش می دهد.
* سابقه خانوادگی ابتلا به دیابت. اگر والدین، برادر و یا خواهر مبتلا به دیابت دارید، شانس ابتلا به دیابت نوع دو در شما افزایش می یابد.
* ابتلا به پره دیابت. پره دیابت به این معنا است که میزان قندخون بالاتر از حد طبیعی است ولی هنوز در حدی نیست که به آن دیابت گفته شود. با افزایش میزان فعالیت بدنی، کاهش وزن و در برخی موارد مصرف داروها مثل مت فورمین می توان از تبدیل پره دیابت به دیابت نوع دو تا حد زیادی پیشگیری نمود.
* افزایش وزن. در صورت اضافه وزن ( خصوصا اضافه وزن در نواحی کمر) خطر ابتلا به دیابت نوع دو افزایش می یابد.
* وجود فاکتورهای خطر بیماری های قلبی – عروقی ( همچون چربی خون بالا، فشارخون بالا، چاقی )
* سابقه دیابت بارداری. بسیاری از مادرانی که به دیابت بارداری مبتلا می شوند، در سال های پس از زایمان، مستعد ابتلا به بیماری دیابت می گردند و در فرزندان آنها نیز، شانس ابتلا به دیابت در سال های بعدی زندگی شان ، افزایش می یابد.
* سابقه به دنیا آوردن نوزاد ماکروزوم ( وزن بالاتر از حد طبیعی )
* وجود بیماری های مربوط به دیابت مثل سندروم تخمدان پلی کیستیک در خانم ها
* سابقه نژادی. خطر ابتلا به دیابت در برخی از اقوام یا نژادها بیشتر است؛ برای مثال در کشور آمریکا خطر ابتلا به دیابت نوع دو در سیاه پوستان بیشتر است.
* کم خوابی. مطالعات جدید نشان می دهد کم خوابی ( خواب کمتر از ۸ ساعت در روز ) یکی از عوامل خطر ابتلا به دیابت می باشد.

منبع: webmd.com

دیدگاه‌های نوشته

*
*